МАЛЬОПИС «БУДУЄМО УКРАЇНУ РАЗОМ»

Майже 2 роки тому ми з UA Comix створили мальопис про те, як виник волонтерський рух «Будуємо Україну Разом». Його події відбуваються у 2014-му в щойно звільненому з-під російської окупації Краматорську. Зараз комікс сприймається чи не актуальніше, ніж коли був виданий, бо ілюструє відповідь на питання «Що робити після перемоги?».

Сьогодні, у 2022-му, «Будуємо Україну разом» — велика спільнота, яка гуртує довкола себе волонтерів, підтримує їх, допомагає суспільству та армії вистояти  в російсько-українській війні. Скільки років БУРу? Він трохи молодший за саму війну. Рахувати можна від звільнення Краматорська з-під російської окупації у липні 2014-го. Невдовзі після цього хлопці з Української освітньої платформи, УОП (тоді — Львівська освітня фундація, або ЛОФ) поїхали допомагати жителям звільненого міста. 

«У Краматорськ ми поїхали, щоб проявити солідарність, відбудувати кілька зруйнованих помешкань. А ще хотіли подивитись, якою може бути наша роль як представників громадського сектору. Тобто, як ми можемо допомогти вирішити проблеми у цій частині України» — розповідає Юрко Дідула, керівник програми БУР.

За його словами, були виклики менш видимі, ніж війна: брак зв'язків між регіонами, слабка національна ідентичність, патерналізм. Тодішній ЛОФ взявся вирішувати їх за допомогою волонтерських таборів. 

«Ми робили ремонтні роботи, те, що було нам під силу. Але іншою важливою складовою  були вечори за ватрою. Ми спілкувалися про війну, Майдан. Так у нас із місцевою молоддю формувалися справжні дружні зв'язки».

Минуло 8 років. Навіть не всі учасники таборів БУРу чули його історію. Деякі з них дізналися її з коміксу «Будуємо Україну Разом». А саме таку він мав мету: розказати і показати, як все було.

Під час презентації коміксу у Львові

Сюжет коміксу охоплює невеликий проміжок часу. У ньому  йдеться  лише про один із багатьох будинків, які відновлювала команда УОП (ЛОФ). А втім, у мальописі сконцентровані всі ті виклики, про які говорить Юрко Дідула у попередньому абзаці. А також місія БУРу, що на той час вже визріла, хоча й не була сформульована.

«— Слухай, я от одного не второпаю, ти за кого взагалі?

— Я ни за кого. Вы моей маме помогли

….

— Що він сказав?

— Що схід і захід разом».

З тексту мальопису.

Як історія виникнення БУРу стала коміксом

Мар'яна Фариняк модерує розмову з героями та авторами коміксу.
Львів 2021

«Мені, як комунікаційниці та людині, котра знайома з коміксами, здалося цікавим зробити комікс про БУР» — говорить Мар'яна Фариняк, менеджерка навчальних програм, (а станом на 2020-й рік —  контент-менеджерка) БУРу.

Тема війни вже звучала в українських мальописах. З'явилося багато сюжетів про армію, але про волонтерство нічого не було.

«Ми вирішили, що це класна ідея плюс нестандартний мерч. Думки створити комікс виникали в БУРі й до 2020, але додатковим поштовхом став карантин. Бо багато офлайн-заходів відмінили».  

Мар'яна написала пост у Фейсбуці, на який відгукнувся засновник «Ukrainian Assembly Comix» Богдан Кордоба.

«Чому ми хотіли взятись за цю історію? Більшість наших працівників дотичні до війни: хтось волонтерив, хтось воював. UA Comix перераховував 10% доходу на армію. БУР нам по цій темі дуже підходив. Ті самі ідеї, ідеали».

До того ж команді UA Comix було цікаво розповісти про війну не через історії людей, військових або мирних, а з перспективи міста, окупованого, а потім звільненого. 

«Ми намагалися говорити через сам Краматорськ, через будинок, пошкоджений війною. Там все конкретно, але водночас — це одна велика метафора війни».

Над сценарієм працював письменник Мар'ян Радковський. Вивчав спогади людей, моніторив новини про Краматорськ 2014-го року. Зрештою, реальні події, що часом здаються хаотичними, перетворились на цілісний сюжет, здатний захопити та утримати увагу читачів. 

Стиль для коміксу обрали максимально реалістичний. Художниця Віра Кордоба-Кунець згадує, що складністю і водночас особливістю роботи була велика кількість героїв. Усіх їх Мар'ян рівномірно прописав у сценарії. Жоден персонаж не був головним. І на додачу, це були реальні люди, які мали бути схожі самі на себе.

«Я точно знаю, що вуйко Бо сподобався собі на одному портреті, а на іншому не дуже. А мені дуже сподобалося його малювати. Він страшенно характерний. Особисто ми не зустрічались, та з відгуків знаю, що він веселий чоловік».

Оскільки історія стосується війни, Віра використовувала тьмяні, приглушені кольори. Щодо композиції, у цьому коміксі мисткиня вперше застосувала прийом, коли герой виходить за межі одного кадру. Віра пояснює, що таким чином вдалось не лише вкласти більше інформації в малюнок, а й зробити кадри живішими, ближчими до глядача: 

«Картинки ніби рухаються. Мозок читача легко може оживити ці кадри і “запустити” своє маленьке кіно».

Цікава деталь: комікс створювався в супершвидкі терміни — близько двох місяців. Щоб встигнути вчасно, Віра малювала, навіть коли захворіла на COVID-19, перебуваючи в самоізоляції.

Як на комікс реагують читачі

Для кого, власне, створювався комікс? Хто мав стати його читачем? За словами Мар'яни Фариняк, у мальопису було дві цільові аудиторії: волонтери, які брали участь у таборах БУРу, та фанати коміксів.

«Це був такий план-капкан —  поєднати наші 2 середовища, — усміхається менеджерка. —  Ком'юніті людей, які читають комікси, дуже згуртоване. Ми цим коміксом хотіли розказати їм про себе».

Комікс  «Будуємо Україну Разом» можна придбати в книгарнях «Є» та на сайті «Yakaboo». Прихильники жанру знають його і дають позитивний відгук. Відзначають не тільки сюжет, а й візуальну складову. 

Волонтерам цікаво зануритись в історію БУРу. Учасники таборів радіють, коли бачать знайомі обличчя, Юрка Дідули, Колі Дорохова, їхнього улюбленого вуйка Бо, намальованими. 

Яке майбутнє коміксу «Будуємо Україну Разом» та українських коміксів загалом

В авторів першої частини вже є ідеї щодо продовження. Цього разу сюжет розгортатиметься навколо «ВІЛЬної ХАти» — першого молодіжного центру в Україні, створеного в Краматорську.

Чи буде попит? Український комікс, як і будь-який український продукт, сьогодні має попит. У цьому переконаний Богдан Кордоба. На думку засновника UA Comix, зараз в Україні відбувається піднесення українського духу. Як у 2014 році і навіть швидшими темпами.

«Люди хочуть ідентифікувати себе як українців ззовні через одяг, але також через культурний продукт, який вони споживають. Прокидається величезна цікавість українців до самих себе: що таке Україна, що ми за народ».

Реалізм досвідченому читачу цікавий більше, ніж супергероїка. Від 2014-го популярності не втрачають комікси, засновані на історичних подіях, переосмисленні класичної української літератури, сюжетах про новітню російсько-українську війну.

Зараз до цих сюжетів додається чимало нових. Про переживання людей у гарячих точках, звитягу Збройних сил, сил територіальної оборони, і, звісно, волонтерів. Ще не один рік після нашої перемоги ці теми осмислюватимуться в коміксах, запевняє Богдан.

Спільнота БУРу та автори коміксу після презентації у Львові

Авторка та інтерв'юерка: Ксенія Янко
Редакторка: Марія Шененко

інші новини

Благодійний фест у Вознесенську — збираємо 100 тисяч на відбудову міста
Благодійний фест у Вознесенську — збираємо 100 тисяч на відбудову міста

Збираємо 100 000 гривень для громади Вознесенська та відбудови домівок, які постраждали від обстрілів.

burchyk
burchyk
02.09.2022
ЩО ЦІКАВОГО ДЛЯ МОЛОДІ У СЕРПНІ?
ЩО ЦІКАВОГО ДЛЯ МОЛОДІ У СЕРПНІ?

#БУРрекомендує непроґав можливості

burchyk
burchyk
19.08.2022
Пітчинг проєктів в рамках БУР ΛАБ
Пітчинг проєктів в рамках БУР ΛАБ

Маєш ідею проєкту та вмотивовану команду? Гайда заповнювати заявку! БУР ЛАБ — це можливість отримати фінансування та прокачати навики проєктного менеджменту!

burchyk
burchyk
18.08.2022